Hýskov a okolí

lokalita

 

Obec Hýskov se nachází v klidné lokalitě uprostřed lesů v údolí řeky Berounky, cca 3 km severozápadně od Berouna. Okolí Hýskova je vyhledávanou rekreační oblastí s řadou turistických stezek a blízkými výletními cíli, např. Karlštejn, Křivoklát, Svatý Jan pod Skalou, Koněprusy, Tetín, Hudlice, Stradonice a Nižbor.

Obec s rozlohou 640 ha má 430 domů a zhruba 1 600 obyvatel.

V obci je dostupná základní občanská vybavenost: základní a mateřská škola, pošta, zdravotní středisko, prodejny, restaurace, kulturní středisko, tenisové kurty, dostupná autobusová a železniční doprava. Své služby zde nabízí i řada soukromých živnostníků. Na kulturní a společenský život v obci výrazně působí místní spolky a kluby, mezi které patří Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení Kluk, Klub seniorů a Klub hýskovských maminek.

Svou polohou je Hýskov ideálním výchozím místem pro pěší turistiku, houbaření, rybolov, koupání, kanoistiku či cykloturistiku (nově vybudovaná cyklostezka přímo v Hýskově).

Blízkost města Berouna nabízí dostupnost další občanské vybavenosti: veřejnoprávní instituce, nemocnice, charitativní a sociální služby, základní a střední školy (4 základní školy, Soukromá střední odborná škola cestovního ruchu Beroun, Obchodní akademie a Střední pedagogická škola, Gymnázium Beroun, Střední zdravotnická škola Beroun, SOŠ a SOU Beroun – Hlinky a Manažerská akademie), umělecké školy, galerie, výstavní síně, muzeum, knihovna, kino, několik nákupních středisek, obchody a restaurace.

Beroun, vítěz soutěže o historické město roku 2009, dále láká k návštěvě nejen svými památkami, jejichž četnost vedla v roce 1992 k vyhlášení historického jádra městskou památkovou zónou, ale i bohatou kulturní nabídkou. Město každý podzim pořádá pro milovníky klasické hudby šestitýdenní Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun. Na konci léta se zde koná hudební festival nazvaný Berounské Letorosty. Na jaře a na podzim je možné navštívit vyhlášené Hrnčířské trhy. Velkou atrakcí je Městská hora s rozhlednou a medvědáriem, kde žijí hrdinové z večerníčku Václava Chaloupka, medvědi Matěj a Kuba.

Pro sportovní a volnočasové aktivity slouží nedaleká cyklostezka Po stopách českých králů vedoucí malebným kaňonem řeky Berounky. Nechybí tu in-line dráha, moderní skatepark, několik sportovních center s pestrou nabídkou sportovišť – zimní stadion, moderní aquapark Tipsport laguna s tobogány či multifunkční sportovní areál EDEN.

Beroun se mimo jiné pyšní unikátním crazygolfovým hřištěm. Nad městem se rozprostírá moderní golfový areál. V blízkosti se nacházejí i další z nejlepších golfových hřišť v České republice – Golf Resort Karlštejn, Albatross Golf Resort, Golf Park Plzeň (Dýšina), Resort Darovanský dvůr a všechna pražská hřiště.

Díky rychlému spojení s Prahou po dálnici D5 (vedoucí z Prahy přes Plzeň do Německa) se Beroun čím dále více stává součástí příměstské oblasti české metropole, kam lidé často dojíždějí pracovat či za kulturou. Cesta osobním vozem trvá 15 minut, 20 minut na Letiště Václava Havla. Mezi Prahou a Berounem se v budoucnu plánuje vybudování železničního tunelu o délce 18 km, čímž se cesta zkrátí na 17 minut.